W 2008 r. ukończyła studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W roku 2011 uzyskała tytuł specjalisty Chorób Przeżuwaczy na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UWM, a 2020 r. ukończyła Studium Specjalizacyjne Rozród Zwierząt. W 2021 r. ukończyła Studia Podyplomowe MBA Collegium Humanum.
Działalność zawodowa
W latach 2008-2012 pracowała w firmie Agro-Skandawa gmina Barciany, powiat Kętrzyn na stanowisku kierownika gabinetu weterynaryjnego. Zdobyła tam doświadczenia związane z szeroko pojętą produkcją roślinną oraz zwierzęcą. Rozwijała dobre praktyki w hodowli bydła mlecznego oraz mięsnego (opieka, dobrostan, programy profilaktyki) oraz opiekowała się stadem 700 krów mlecznych oraz stadem mięsnym.
Od 2013 roku prowadzi własną praktykę weterynaryjną na terenie powiatu iławskiego w województwie warmińsko-mazurskim. Jej praca polega na opiece weterynaryjnej nad zwierzętami gospodarskimi, głównie bydłem mlecznym. W swojej codziennej pracy stara sięprzekonywać hodowców do wdrażania rozwiązań związanych z dobrymi praktykami w hodowli i opiece nad zwierzętami, racjonalnym stosowaniem chemioterapeutyków oraz poprawiających ekonomię gospodarstw.
Od 2019 r. jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia STOPMASTITIS, którego działaniastatutowe polegają na edukacji hodowców w zakresie zdrowotności krów, poprawy opłacalności produkcji mlecznej oraz racjonalnego stosowania antybiotyków, zgodnie z zasadami ONE HEALTH. Ponadto jest członkiemStowarzyszenia Lekarzy Weterynarii GLOBALWET. Jego zadania są związane z ochroną i dbaniem o zdrowie zwierząt, poprawę ich dobrostanu, wspieranie zrównoważonego rolnictwa oraz podniesienie jego konkurencyjności. W 2020 r. została członkiem Stowarzyszenia Polskie Mleko, którego głównym zadaniem jest promowanie gałęzi rolnictwa związanej z produkcją mleka. W marcu 2021 roku rozpoczęła współpracę z jednym z dużych gospodarstw w województwie podlaskim, która polega na sprawowaniu opieki zootechniczo-weterynaryjnej nad stadem 400 krów mlecznych.4
monika-ruskowska@wp.pl