E-Krowa
E-Krowa
  • Start
  • O nas
  • Aktualności
  • Wiedza
    • Rozród bydła
    • Choroby zakaźne i ich profilaktyka
    • Diagnostyka chorób bydła
    • Zarządzanie fermą bydła
    • Mastitis
    • Problemy i profilaktyka u cieląt
    • Schorzenia racic
    • Żywienie bydła
    • W terenie
  • Kontakt

Ekrowa2021-42

O nas

Stowarzyszenie „Weterynaria Hodowcom” ds. promocji zdrowia bydła. Organizacja została założona przez doświadczonych lekarzy weterynarii – praktyków w profilaktyce i leczeniu chorób bydła. Działalność stowarzyszenia ma na celu rozwój edukacyjny hodowców w zakresie racjonalnego i świadomego stosowania antybiotyków, mając na względzie zdrowie zwierząt i ludzi, jednocześnie zwracając uwagę na istotę i znaczenie profilaktyki, która odpowiednio wdrożona, pozwoli hodowcom bydła na zwiększenie rentowności i zysków ekonomicznych w ramach prowadzonego gospodarstwa.

Głównym celem działalności jest stworzenie portalu edukacyjnego dla hodowców bydła ekrowa.pl – przede wszystkim w zakresie profilaktyki najczęściej występujących chorób bydła oraz ich leczenia. Ponadto Stowarzyszenie stworzy hodowcom możliwość uzyskania porad doświadczonego lekarza weterynarii w ramach działalności portalu ekrowa.pl. 

 

Dodatkowo stowarzyszenie będzie organizatorem licznych spotkań i konferencji naukowych dla hodowców bydła i współpracujących z nimi lekarzy weterynarii w zakresie najnowszych trendów, rozwijania hodowli, profilaktyki i leczenia w celu podniesienia efektywności i wartości ekonomicznej gospodarstwa. 

MY, jako członkowie założyciele, będziemy dążyć do nawiązywania współpracy na rynku europejskim z hodowcami oraz lekarzami weterynarii w celu wymiany doświadczenia i ich wdrożenia na rynku polskim. Chcemy wspomagać powstawanie i rozwój gospodarstw ekologicznych, a także wspierać rozwój innowacyjności i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych/technologicznych w istniejących gospodarstwach.

 

Założyciele

lek. wet. Dominik Ruciński

lek. wet. Dominik Ruciński

specjalista chorób przeżuwaczy oraz specjalista ds. rozrodu zwierząt

Ukończył Wydział Medycyny Weterynaryjnej w 2004 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. 

Od 2005 roku praktykuje na terenie Wielkopolski, kierownik dynamicznie rozwijającego się Gabinetu Weterynaryjnego zlokalizowanego w miejscowości Czacz. 
Współzałożyciel Bovi Vet Service Sp. z o.o., grupy lekarzy weterynarii specjalizującej się w profilaktyce i leczeniu stad bydła zarówno mlecznego jak i mięsnego. 

 

Prelegent wielu konferencji weterynaryjnych i autor publikacji branżowych.
Swoje kwalifikacje zawodowe systematycznie podnosi uczestnicząc w konferencjach, szkoleniach krajowych jak i zagranicznych.

 

 

 

 

 

dominik@ekrowa.pl

 

lek. wet. Michał Hądzlik

lek. wet. Michał Hądzlik

specjalista chorób przeżuwaczy oraz specjalista ds. rozrodu zwierząt

W 2004 roku ukończył Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W roku 2008 r. uzyskał tytuł specjalisty chorób przeżuwaczy, a w roku 2012 tytuł specjalisty rozrodu zwierząt.

Od 2004 roku prowadzi własną praktykę, gdzie zajmuje się profilaktyką i leczeniem bydła mlecznego oraz mięsnego. W jego zespole kładzie się nacisk na kompleksową obsługę weterynaryjną ferm: prowadząc zarówno interwencje doraźne jak i planowane działania z zakresu rozrodu, profilaktyki i managmentu. Szczególnie bliskie są mu zagadnienia z zarządzania rozrodem krów mlecznych i ekonomicznymi aspektami produkcji.

Współzałożyciel grupy Bovi Vet Service, gdzie wspólnie z kolegami podnosi swoje kwalifikacje na szkoleniach i konferencjach krajowych i zagranicznych.

Współwłaściciel Gospodarstwa Rolnego Drzewce zajmującego się hodowlą bydła mlecznego – 300 krów mlecznych o wydajności powyżej 12tys litrów mleka w laktacji, gdzie ma możliwość łączenia pracy lekarza weterynarii z pracą hodowcy.

 

michal@ekrowa.pl

 

lek. wet. Grzegorz Wypychowski

lek. wet. Grzegorz Wypychowski

specjalista ds. rozrodu zwierząt

Ukończył Medycynę Weterynaryjną w 1998 roku na Akademii Rolniczo - Technicznej w Olsztynie. W 2012 uzyskał tytuł specjalisty Rozrodu Zwierząt. Od 20 lat zawodowo zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób bydła mlecznego, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń metabolicznych.

Uczestnik krajowych i międzynarodowych szkoleń i konferencji. Członek Bovi Vet Service, grupy lekarzy weterynarii specjalizujących się w profilaktyce i leczeniu chorób stad krów mlecznych jak i mięsnych.

Od kilku lat lek. wet. Grzegorz Wypychowski skupia się na ekonomicznych aspektach zarządzania rozrodem w stadach bydła mlecznego, mających na celu poprawę rentowności produkcji mlecznej.

 

grzegorz@ekrowa.pl

 

lek. wet. Marcin Korościk

lek. wet. Marcin Korościk

specjalista ds. rozrodu zwierząt

W 2008 roku ukończył Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od 2008 roku jest właścicielem gabinetu weterynaryjnego Maravet w Jarocinie.

Członek Bovi Vet Service, grupy lekarzy weterynarii specjalizujących się w profilaktyce i leczeniu chorób stad krów mlecznych i mięsnych. W swoich działaniach kładzie duży nacisk na podnoszenie rentowności gospodarstw poprzez poprawianie ich wyników produkcyjnych.

W swojej lecznicy zajmuje się głównie wprowadzaniem programów  profilaktycznych związanych z chorobami zakaźnymi jak i metabolicznymi  oraz  sterowaniem rozrodem , co uważa za podstawę sukcesu w gospodarstwie.

Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w warsztatach, kursach i szkoleniach zarówno w kraju jak i za granicą

marcin@ekrowa.pl

 

lek. wet. Sławomir Koźmiński

lek. wet. Sławomir Koźmiński

specjalista ds. rozrodu zwierząt

W 2004 roku ukończył studia na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, późniejszym Uniwersytecie Przyrodniczym na wydziale Medycyny Weterynaryjnej z wyróżnieniem. W 2008 roku uzyskał tytuł specjalisty w zakresie rozrodu zwierząt.

Od początku pracy zawodowej związany jest z obsługą ferm bydła zarówno mlecznego jak i mięsnego. Głównie dotyczy to ferm wielkotowarowych, ale również ferm rodzinnych. Głównym przedmiotem jego praktyki są działania profilaktyczne zmierzające do poprawy zdrowotności i rentowności obsługiwanych podmiotów.

Specjalizuję się w rozrodzie zwierząt, ale również posiada szerokie doświadczenie w zakresie zwalczania chorób zakaźnych. Obecnie często pomaga fermom w ustalaniu procedur (HACCP) w zakresie działań profilaktycznych jako niezależny konsultant z dziedziny weterynarii.

Swoim doświadczeniem zawodowym od wielu lat dzieli się na łamach czasopism branżowych (Top Agrar, Weterynaria w terenie, Hoduj z głową).

Od niemal dekady jest stałym prelegentem podczas konferencji organizowanych przez środowiska weterynaryjne.

Od samego początku pracy zawodowej bierze czynny udział w szkoleniach organizowanych zarówno w Polsce jak i za granicą, co pozwala na ustawiczne podnoszenie jego kwalifikacji zawodowych.

 

slawomir@ekrowa.pl

 

lek. wet. Jakub Kaczmarek

lek. wet. Jakub Kaczmarek

specjalista ds. rozrodu zwierząt

W roku 2004 ukończył Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W roku 2008 uzyskał tytuł specjalisty w zakresie rozrodu zwierząt.


Od 2005 roku pracuje na stanowisku lekarza weterynarii w Lecznicy dla Zwierząt ŻBIK w Czempiniu. Jest również członkiem profesjonalnej spółki weterynaryjnej Bovi Vet Service. Jako intensywnie praktykujący lekarz weterynarii zajmuje się kompleksową obsługą zarówno dużych, jak i małych ferm bydła.


Swoje doświadczenia wdraża na polskich fermach bydła w celu poprawy wyników ekonomicznych obsługiwanych obiektów. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych warsztatach i szkoleniach zarówno krajowych jak i zagranicznych.

 

jakub@ekrowa.pl

 

lek. wet. Malwina Jażdż

lek. wet. Malwina Jażdż

specjalista chorób przeżuwaczy

W 2011 roku ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W roku 2018 uzyskała tytuł specjalisty chorób przeżuwaczy.

Przez ostatnie lata realizowała się w pracy zawodowej jako menedżer w międzynarodowej firmie farmaceutycznej weterynaryjnej, głównie w zakresie prewencji chorób bydła. Swoje doświadczenia wdrażała z dużym sukcesem na polskich fermach w zakresie opracowywania programów profilaktycznych, doradztwa w zakresie poprawy rentowności.  Szczególnie jest jej bliska tematyka związana z profilaktyką i leczeniem chorób gruczołu mlekowego u krów. Swoje doświadczenia terenowe prezentowała na łamach prasy branżowej publikując wyniki wprowadzanych działań profilaktycznych we współpracy z lekarzami terenowymi w całej Polsce.

Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w warsztatach i kursach zarówno w kraju i za granicą.

 

malwina@ekrowa.pl

 

 

Członkowie

dr n. wet. Sebastian Smulski

dr n. wet. Sebastian Smulski

W 2001 roku ukończyłem Wydział Medycyny Weterynaryjnej na SGGW. Po zakończeniu studiów kilka miesięcy pracowałem jako lekarz terenowy dużych zwierząt. Później doświadczenie naukowe i praktyczne zdobywałem pod „okiem” prof. dr. hab. Edwarda Malinowskiego. Praca obejmowała wizytowanie polskich i zagranicznych ferm wraz z opracowywaniem programów zwalczania mastitis. Przez ostatnich 8 lat kontynuuję realizację zdobytej wiedzy z większym naciskiem na praktyczny charakter zdobytej wiedzy. Jestem autorem kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych artykułów naukowo – praktycznych z zakresu problematyki gruczołu mlekowego w stadach bydła mlecznego. Autorem książki p.t. „Mastitis u bydła mlecznego” Wydawnictwo Elamed, 2014 r. Autorem rozdziału „Choroby wymion” wydania specjalnego TOP AGRAR Choroby bydła, Top Agrar 2014 r. Od 2016 roku jestem członkiem European Mastitis Panel. Obecnie oprócz realizowanej pracy jako lekarz - doradca na kilkunastu fermach bydła mlecznego sprawuję nadzór nad działem „Dużych zwierząt” w weterynaryjnym laboratorium diagnostycznym Vetlab oraz pracuję na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu poznańskiego.

 

dr n. wet. Katarzyna Żarczyńska

dr n. wet. Katarzyna Żarczyńska

specjalista chorób przeżuwaczy

W 2008 roku ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W roku 2011 uzyskała tytuł specjalisty chorób przeżuwaczy, a w 2013 stopień doktora nauk weterynaryjnych w zakresie chorób wewnętrznych zwierząt. Adiunkt w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Olsztynie. W pracy naukowej i klinicznej zajmuje się zagadnieniami z zakresu chorób wewnętrznych zwierząt gospodarskich ze szczególnym uwzględnieniem chorób niedoborowych i metabolicznych oraz zaburzeń oraz profilaktyki okresu neonatalnego cieląt. W swojej praktyce lekarsko-weterynaryjnej rutynowo wykorzystuje technikę ultrasonograficzną w diagnostyce chorób płuc i wątroby.

 

dr hab. Wojciech Barański

dr hab. Wojciech Barański

Studia weterynaryjne ukończył w 1998 na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie następnie rozpoczął pracę w Katedrze Rozrodu Zwierząt z Kliniką na macierzystej uczelni. W roku 2002 obronił pracę doktorską, zaś w roku 2014 pracę habilitacyjną dotycząca podklinicznego zapalenia błony śluzowej macicy krów. Odbywał staże dydaktyczne, naukowe i kliniczne na wydziałach weterynaryjnych w Helsinkach, Ghent, Hannoverze. Od 2003 pracuje w klinice wyjazdowej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Olsztynie oraz prowadzi opiekę lekarsko-weterynaryjną stad bydła mlecznego.

 

lek.wet. Andrzej Berezowski

lek.wet. Andrzej Berezowski

specjalista rozrodu zwierząt

W 1999 roku ukończył Akademię Rolniczą we Wrocławiu, w 2017 roku uzyskał tytuł specjalisty rozrodu zwierząt.

Od 2000 roku prowadzi firmę Animals na terenie województwa podlaskiego i mazowieckiego. Obecnie utworzonych jest 6 lecznic weterynaryjnych, w których pracuje wyspecjalizowana kadra. Jest współtwórcą aplikacji do rozrodu bydła „Bocian”. Zaangażowany w profilaktykę czynną, jak i bierną dużych zwierząt. Członek polskiego Stowarzyszenia ds. Mastitis oraz współwłaściciel hurtowni leków weterynaryjnych Group-on-Vet Sp. z o.o. oraz grupy zakupowej WGZ. 

Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w warsztatach, szkoleniach i kursach.

 

 

lek.wet.Łukasz Słowik

lek.wet.Łukasz Słowik

specjalista rozrodu zwierząt

W 2006 roku ukończył Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W 2010 roku uzyskał tytuł specjalisty rozrodu zwierząt.

Od 2006 roku prowadzi własną praktykę na terenie województwa podlaskiego . Od 13 lat pracy z bydłem mlecznym i mięsnym skupia się głównie na profilaktyce chorób zakaźnych, jak też również na poprawie wskaźników rozrodu w gospodarstwach rodzinnych i wielkotowarowych.

Uczestnik wielu konferencji krajowych i zagranicznych na których podnosi swoje kwalifikacje zawodowe.

 

 

lek.wet. Marcin Kocik

lek.wet. Marcin Kocik

specjalista rozrodu zwierząt

Ukończył studia w 2005 roku na wydziale medycyny weterynaryjnej w Lublinie. W 2008 r. uzyskał tytuł specjalisty z zakresu rozrodu zwierząt, natomiast w 2013 r. z zakresu chorób przeżuwaczy. Obecnie w trakcie studiów MBA. 

Główne obszary zainteresowań zawodowych to fizjologia kliniczna, farmakologia, rozród, choroby metaboliczne oraz dobrostan bydła mlecznego. Regionalny Konsultant Techniczny w zakresie bydła mlecznego w firmie Elanco na obszar krajów Europy Centralnej i Wschodniej, Izraela oraz Rosji. 

Współautor kilku prac naukowych, prelegent na licznych sympozjach, warsztatach i kongresach dla lekarzy weterynarii i hodowców bydła mlecznego w Polsce i całej Europie.

 

 

 

Lek.wet. Monika Ruskowska

Lek.wet. Monika Ruskowska

specjalista chorób przeżuwaczy i rozrodu zwierząt

W 2008 r. ukończyła studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W roku 2011 uzyskała tytuł specjalisty Chorób Przeżuwaczy na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UWM, a 2020 r. ukończyła Studium Specjalizacyjne Rozród Zwierząt. W 2021 r. ukończyła Studia Podyplomowe MBA Collegium Humanum.


Działalność zawodowa
W latach 2008-2012 pracowała w firmie Agro-Skandawa gmina Barciany, powiat Kętrzyn na stanowisku kierownika gabinetu weterynaryjnego. Zdobyła tam doświadczenia związane z szeroko pojętą produkcją roślinną oraz  zwierzęcą. Rozwijała dobre praktyki w hodowli bydła mlecznego oraz mięsnego (opieka, dobrostan, programy profilaktyki) oraz opiekowała się stadem 700 krów mlecznych oraz stadem mięsnym.


Od 2013 roku prowadzi własną praktykę weterynaryjną na terenie powiatu iławskiego w województwie warmińsko-mazurskim. Jej praca polega na opiece weterynaryjnej nad zwierzętami gospodarskimi, głównie bydłem mlecznym. W swojej codziennej pracy stara sięprzekonywać hodowców do wdrażania rozwiązań związanych z dobrymi praktykami w hodowli i opiece nad zwierzętami, racjonalnym stosowaniem chemioterapeutyków oraz poprawiających ekonomię gospodarstw.

Od 2019 r. jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia STOPMASTITIS, którego działaniastatutowe polegają na edukacji hodowców w zakresie zdrowotności krów, poprawy opłacalności produkcji mlecznej oraz racjonalnego stosowania antybiotyków, zgodnie z zasadami ONE HEALTH. Ponadto jest członkiemStowarzyszenia Lekarzy Weterynarii GLOBALWET. Jego zadania są związane z ochroną i dbaniem o zdrowie zwierząt, poprawę ich dobrostanu, wspieranie zrównoważonego rolnictwa oraz podniesienie jego konkurencyjności. W 2020 r. została członkiem Stowarzyszenia Polskie Mleko, którego głównym zadaniem jest promowanie gałęzi rolnictwa związanej z produkcją mleka. W marcu 2021 roku rozpoczęła współpracę z jednym z dużych gospodarstw w województwie podlaskim, która polega na sprawowaniu opieki zootechniczo-weterynaryjnej nad stadem 400 krów mlecznych.4

 

monika-ruskowska@wp.pl

 

 

E-KROWA
  • Start
  • O nas
  • Aktualności
  • Wiedza
    • Rozród bydła
    • Choroby zakaźne i ich profilaktyka
    • Diagnostyka chorób bydła
    • Zarządzanie fermą bydła
    • Mastitis
    • Problemy i profilaktyka u cieląt
    • Schorzenia racic
    • Żywienie bydła
    • W terenie
  • Kontakt
  • Regulamin
KONTAKT

Stowarzyszenie "Weterynaria Hodowcom"
Stowarzyszenie ds. Promocji Zdrowia Bydła

KRS 0000730475

email: kontakt@ekrowa.pl

Copyright 2023 by E-Krowa 0.0.1