Diagnostyka chorób układu oddechowego cieląt jako ważny aspekt odchowu.
28.07.2020
W terenie
TTA – Transtracheal Aspiration – Aspiracja płynu z tchawicy to jedna z metod, od kilku lat powszechnie stosowana w naszym kraju, jako jedno z podstawowych narzędzi w diagnostyce chorób układu oddechowego u bydła.
Lekarze z grupy BVS byli pierwszymi, którzy tą technikę rozpowszechnili w codziennej praktyce terenowej. Metoda ta polega na wprowadzeniu płynu fizjologicznego bezpośrednio do tchawicy poprzez powłoki, a następnie jego zaaspirowaniu wraz z pobranym materiałem z dróg oddechowych.
Zdj.1 i 2. Przygotowanie cielęcia do badania.
Zdj.3. Dezynfekcja miejsca wkucia.
Tak pobrane popłuczyny stanowią cenny materiał do badań, szczególnie na wczesnych etapach zakażenia. W diagnostyce wykorzystujemy tu metodę PCR, a więc szukamy materiału genetycznego patogenów odpowiedzialnych za BRD. Szczególnie istotne jest to, że podczas jednego testu materiał badany jest na 7 rożnych patogenów:
- Mycoplasma bovis,
- Mannheimia haemolytica,
- Pastereulla multocida,
- Histophilus somni,
- Coronawirusy,
- PI3,
- BRSV.
Badanie to pozwala na wczesnym etapie postawić prawidłowe rozpoznanie bez konieczności czekania na pojawienie się przeciwciał w surowicy jako odpowiedzi na zakażenie. Skraca to nasz czas reakcji, poprawia również naszą skuteczność w leczeniu, a przede wszystkim zapobieganiu BRD.
Zapraszam do obejrzenia filmu na YouTube, w którym prezentuję opisaną metodę.
https://youtu.be/NqD3YXWjDkU