Dzięki kąpielom racic nie pozbędziemy się ze stada chorób racic, jednak dzięki nim będziemy w znacznym stopniu ograniczać ich występowanie oraz poprawiać dobrostan zwierząt. Aby tak się stało, kąpiele muszą być przeprowadzane prawidłowo. Dobrze zaprojektowana wanna służy do zwalczania chorób zakaźnych racic jak najmniejszym kosztem. Oznacza to, że projekt powinien optymalizować przenoszenie środka antybakteryjnego na racice, gdy krowa przechodzi przez wannę, jednocześnie minimalizując ilość potrzebnego do kąpieli roztworu.
Najczęściej spotykane są wanny o pojemności ok. 190 litrów: głębokość 15 cm, długość 190 cm i szerokość 90 cm. Takie rozwiązania nie są zalecane, gdyż zbyt krótki kontakt racicy ze środkiem dezynfekującym nie pozwala mu w 100% spełnić swojego zadania.
Zobaczcie, jak krowy przechodzą przez kąpiel w wannie o długości 180cm umieszczając jedną tylną kończynę tylko raz w roztworze leczniczym, a drugą zanurzają dwukrotnie.
Dla właściwego zadziałania środka dezynfekcyjnego zalecane jest, aby każda racica zanurzyła się w roztworze minimum dwa razy. Żeby to osiągnąć wanna musi mieć długość co najmniej 3,0 metrów. Przy długości wanny 3,7 m połowa tylnych nóg zanurza się trzy razy. Badania wykazały, że dłuższe kąpiele poprawiają kontrolę chorób zakaźnych racic, niezależnie od zastosowanej substancji chemicznej, podkreślając przy tym jak ważne jest przenikanie środka dezynfekcyjnego do racicy.
Zdj.1. Przykładowa wanna do kąpieli racic.
Wadą wydłużenia wanny jest to, że wzrasta wymagana ilość środków dezynfekcyjnych, co znacznie podnosi koszty wykonywanych kąpieli.
Zmniejszenie szerokości wanny w celu otrzymania podobnej objętości roztworu jak przy najczęściej spotykanych wannach przy jednoczesnym ich wydłużeniu ze 180cm do 300cm pokazało, że zwierzęta tolerują kąpiele w węższych wannach (ok. 60 cm szerokości), pod warunkiem, że boczne ściany wanny są nachylone pod kątem 70o i na wysokości 90cm od podłogi mają szerokość 90cm. Krowy akceptują również zmianę wysokości brzegu wanny do około 25 cm, czemu zawdzięczamy mniejsze straty płynu do kąpieli poprzez mniejsze jego rozchlapywanie oraz spowalniamy przejście zwierzęcia przez wannę, co automatycznie zwiększa liczbę zanurzeń racic w roztworze dezynfekującym. Wannę napełniamy roztworem do głębokości około 10cm. Przy tak skonstruowanym miejscu do kąpieli zużywamy do jego napełnienia ok. 197 litrów roztworu, co jest wartością podobną jak w przypadku bardzo popularnych krótkich wanien używanych na wielu gospodarstwach (190 litrów), które nie pozwalają na minimum dwukrotne zanurzenie każdej racicy co jest dużym błędem. Wymiana roztworu dezynfekującego jest zalecana co około 200-250 krów, w zależności od tego, co sugeruje ulotka produktu użytego do przygotowania roztworu.
Gdzie istnieje taka możliwość, zaleca się, aby zwierzęta mogły „omijać” miejsce do dezynfekcji racic, jeśli nie jest ona wykonywana w danym dniu, ponieważ niepotrzebnie spowalniamy ruch krów oraz powodujemy zabrudzenie wanny obornikiem.
Zwolennicy umieszczania kąpieli myjącej z wodą przed kąpielą leczniczą twierdzą, że kąpiel myjąca pomaga oczyścić racice zanim krowa wejdzie do kąpieli zabiegowej. Nie jest to jednak prawda, gdyż jednorazowe zanurzenie racicy w wodzie nie oczyszcza jej w znaczący sposób przed wejściem do kąpieli leczniczej. Takie mycie, aby było skuteczne musiałoby się odbywać kilkukrotnie i to z udziałem środka myjącego. Obserwacje wskazują na to, że kąpiele myjące nie pomagają utrzymać roztworu leczniczego w czystości, dodatkowo rozcieńczają środek przeznaczony do dezynfekcji zmniejszając jego skuteczność, oraz zwiększają ilość gnojowicy, którą później musimy zagospodarować.
Kąpiele racic należy wykonywać regularnie, a ich częstotliwość zależy od rodzaju użytego środka oraz nasilenia chorób związanych z racicami w naszym gospodarstwie.
Komentarz autora: Film i zdjęcia zapożyczone ze strony Uniwersytetu w Wisconsin.