Wraz z globalnym ociepleniem stres cieplny jest powszechnym i rosnącym problemem w produkcji przeżuwaczy, a eksperci są obecnie w pełni świadomi, że nie ogranicza się on do dwóch miesięcy letnich lub regionów tropikalnych. Stres cieplny ma bardzo duży wpływ finansowy na rolnictwo zwierzęce. Stres cieplny jest prawdopodobnie jednym z głównych czynników ograniczających wydajną produkcję białka zwierzęcego i będzie nadal zagrażał bezpieczeństwu żywnościowemu w krajach rozwijających się. Największe straty odnotowuje się w przemyśle mleczarskim - w Stanach Zjednoczonych straty w samym tylko przemyśle mleczarskim wyniosły prawie 900 milionów dolarów1 . Większość producentów mleka, dietetyków i lekarzy weterynarii zna problem stresu cieplnego i wie, jak wpływa on na wydajność stada i rentowność gospodarstwa. Powszechnym skutkiem stresu cieplnego jest obniżenie pobrania suchej masy, spadek mleczności i wydajności komponentów oraz pogorszenie reprodukcji, co skłania hodowców bydła mlecznego do inwestowania w strategie chroniące przed upałami (np. osłony, wentylatory, zamgławianie lub namaczanie, wentylacja tunelowa).
Termin stres cieplny odnosi się do fizjologicznego lub produkcyjnego wpływu podwyższonej temperatury i/lub wilgotności otoczenia na normalny stan krów mlecznych. Krowy mają ograniczoną zdolność do usuwania ciepła z organizmu i zazwyczaj reagują na stres cieplny zmniejszeniem ilości pobieranej paszy, zwiększeniem ilości pobieranej wody, zmianą tempa metabolizmu i zapotrzebowania organizmu, zwiększeniem częstotliwości oddechów, zwiększeniem utraty wody przez parowanie, zmianą stężenia hormonów we krwi, wydłużeniem czasu przebywania w pozycji stojącej, poszukiwaniem cienia i podwyższeniem temperatury ciała2.
Bydło w naturalny sposób zmienia swoje zachowanie, aby złagodzić stres, który może zaburzać trawienie, zwiększać stan zapalny oraz obniżać wydajność i zdrowotność krów mlecznych. Straty w przemyśle mleczarskim wynikają z wielu powodów, od utraty mleka po spadek przyrostu jałówek. Krowy muszą zużywać dodatkową energię, aby utrzymać procesy zachodzące w ich organizmie, produkcję mleka i wzrost cieląt oraz aktywnie się ochładzać. Jeśli nie podejmie się odpowiednich działań w zakresie żywienia i/lub kontroli środowiska, procesy te będą zagrożone. Stopień stresu cieplnego decyduje o nasileniu zmian w funkcjach biologicznych: zmniejszone spożycie paszy, zmniejszona produkcja mleka, zaburzona reprodukcja.
Istnieją cztery podstawowe sposoby ograniczania skutków stresu cieplnego u bydła mlecznego poprzez:
1) fizyczna modyfikacja środowiska
2) bezpośrednie obniżenie temperatury ciała poprzez użycie wody
3) zmiany w żywieniu
4) selekcja genetyczna.
Odpowiednie i terminowe wdrożenie środków mających na celu ograniczenie stresu cieplnego może mieć ogromny wpływ na poprawę wyników produkcyjnych u krów w okresie przejściowym oraz na ich produkcję mleka i wskaźniki płodności w przyszłości3,4,5 .
Nie tylko temperatura wpływa na wydajność krów: wilgotność również ma wpływ na odczuwanie gorąca: wynika to ze sposobu, w jaki ciepło odparowuje z ciała: im wyższa wilgotność, tym trudniej jest odparować ciepło. Wskaźnik temperatury i wilgotności (THI) jest powszechnym wskaźnikiem ryzyka stresu cieplnego. Temperatura jest ważna, ale poziom wilgotności względnej powietrza potęguje efekt gorąca.
Wskaźnik temperatury i wilgotności.
Wyniki wskazują, że THI zaczynające się od 68 wpływa niekorzystnie na krowy mleczne podczas stresu cieplnego. Dlatego metody chłodzenia w komercyjnych gospodarstwach mlecznych powinny być wprowadzane wcześniej, aby zapobiec tym skutkom. Wykazano również, że parametry wskazujące na stres cieplny są skorelowane z THI, a zatem są to pomiary, które można uzyskać w celu oceny stopnia stresu cieplnego u zwierzęcia. 6 Przy wartościach THI wynoszących 68, pojawiających się już przy 22°C, wydajność mleczna może zmniejszyć się o 1,13 kg/dzień u krowy mlecznej o masie ciała 33 kg. 7
Specjlane urządzenie do automatycznego pomiaru THI.
Stres cieplny jest szczególnie ważnym negatywnym czynnikiem dotykającym krowy zasuszone, z moich obserwacji wynika, że jest to aspekt często pomijany przy planowaniu strategii ograniczania stresu cieplnego w gospodarstwach w Polsce, jak i w innych krajach. Dzieje się tak głównie dlatego, że w przypadku krów w okresie laktacji straty w produkcji mleka są bardzo szybko zauważane przez hodowcę.
Stres cieplny w okresie zauszenia ma istotny wpływ na8 :
- Kondycji ciała i pobranie suchej masy (DMI), Krowy cielące się w okresie letnim mają o 40% większe ryzyko rozwoju ketozy.9
- Długość okresu zasuszenia: Krowy narażone na stres cieplny miały krótszy okres zasuszenia.
- Masa ciała cieląt: cielęta urodzone od krów poddanych stresowi cieplnemu były o 13 kg lżejsze od cieląt urodzonych od krów wychłodzonych.
Ograniczenie stresu cieplnego w okresie zasuszenia poprawia późniejszą laktację8 :
- Zwiększa wydajność mleczną w następnej laktacji (7,5 kg mleka/dzień)
- Zwiększenie produkcji stałej (większa koncentracja i wydajność tłuszczu mlecznego oraz tendencja do większej wydajności białka)
- Zwiększa efektywność żywienia w ciągu pierwszych 42 dni po porodzie
- Zwiększa produkcję mleka w okresie 30 tygodni po porodzie (26,1 vs 35,4 kg/dzień).
Kilka prostych wskazówek, jak prawidłowo chłodzić krowy
Priorytety chłodzenia krów:
- Poczekalnie hal udojowych,
- Zatłoczony obszar,
- Krowy zasuszone
- Porodówka
- Świeże krowy/jałówki
- Laktacja wysokoprodukcyjna
- Hala udojowa
- Wyjście z hali udojowej
Konstrukcje dające cień:
- Należy zapewnić cień dla bydła zewnętrznego 3,5 m2 na krowę
- Idealne miejsca to stół paszowy i miejsca odpoczynku.
- Materiał cieniujący powinien blokować 90-100% promieniowania UV.
- Idealna orientacja - północ-południe
- Cień powinien być wystarczająco wysoki (minimum 3,6 m), aby umożliwić przepływ powietrza i dostęp dla sprzętu
Orentacja wschód-zachód minimalizuje poranne i popołudniowe nasłonecznienie.
Naturalnie wentylowane stodoły wolnostanowiskowe
- Nachylenie dachu 4:12
- 5 cm rozwarcia kalenicy na każde 3 m szerokości stodoły
- 4,2-4,8 m wysokość otwartej ściany bocznej
- Orientacja wschód-zachód minimalizuje poranne i popołudniowe nasłonecznienie
- W stodołach skierowanych z północy na południe należy zapewnić dodatkowe zacienienie.
Prędkość powietrza i wentylatory
EFEKTYWNE CHŁODZENIE KRÓW Wentylatorami (ECV)
- 6 do 9 km/h (co odpowiada 1,8 do 2,7 m/s) 6 do 9
- Aby osiągnąć ECV, wentylatory powinny pracować w temperaturze powyżej 18°C.
- Zalecane są wentylatory o zmiennej prędkości obrotowej
- Wentylatory oceniane na podstawie zdolności do przemieszczania powietrza mierzonej w stopach sześciennych przy ciśnieniu atmosferycznym na minutę (CFM)
- Wydajność wentylatora jest funkcją prędkości obrotowej (obr/min), rozmiaru łopatek, materiału, z którego są wykonane.
- Utrzymanie wentylatorów w czystości ma kluczowe znaczenie zarówno dla przepływu powietrza, jak i sprawności.Zła konserwacja może zmniejszyć wydajność wentylatora o > 40%.
Lokalizacje wentylatorów
Stół paszowy
- Wentylatory i zwilżacze zachęcają krowy do przejścia do stołu z paszą i jedzenia.
- Średnica wentylatora decyduje o rozstawie
- Konstrukcja zapewniająca maksymalny przepływ powietrza na największej powierzchni krowy
Wentylatory i zwilżacze zachęcają krowy do przejścia do zbiornika z paszą i jedzenia.
Wentylatory w kojcach hodowlanych
- Jeśli wysokość sufitu jest odpowiednia, zamontować rzędy wentylatorów z przepływem powietrza z sali w kierunku tylnej części kojca.
- Sugerowany rozstaw wentylatorów:
- Wentylator 90 cm: co 6-7 m z odstępem 1 m między wentylatorami
- Wentylator 120 cm: co 7-10 m z odstępem 1 m między wentylatorami
- Wentylator 180 cm: co 9 m, odstępy między wentylatorami 2 m
Wentylatory powinny kierować powietrze na środek boksów przednich i na środek rzędów zewnętrznych.
Wentylatory - wskazówki dotyczące instalacji
- Stosowanie wentylatorów o zmiennej prędkości obrotowej - większa inwestycja, ale z czasem znaczne oszczędności kosztów energii
- Najniżej jak to możliwe, ale minimum 2,4 m
- Wentylatory mogą być montowane wysoko, jeśli są używane w połączeniu z systemem zraszania
- Skierować strumień powietrza w stronę tylnej części kojca
- Wykorzystaj przeważające wiatry
- Kąt nachylenia wentylatorów w dół - 15-30° (fot. 4)
Kąt nachylenia wentylatorów w dół 15-30˚.
Woda
Woda jest najważniejszym składnikiem pokarmowym bydła mlecznego i stanowi około 87% mleka. Pobór wody zależy od stanu fizjologicznego zwierzęcia, jego wielkości, diety, zawartości wilgoci w diecie, poziomu produkcji mleka oraz czynników środowiskowych. Krowy wysokowydajne mogą spożywać 140 litrów lub więcej dziennie w czasie upałów. Biorąc pod uwagę znaczenie wody zarówno dla przeżycia, jak i produkcji mleka, ważne jest zapewnienie odpowiedniego dostępu do wody w celu zachęcenia do jej pobierania. Pierwsza zasada mówi, że w każdym kojcu powinny znajdować się co najmniej dwa miejsca z wodą pitną, aby ograniczyć możliwość uniemożliwienia dostępu do wody przez krowę dominującą. Dodatkowo zaleca się, aby w kojcach wielostanowiskowych zlokalizowanych w regionach narażonych na stres cieplny zapewnić każdej krowie dostęp do wody w linii prostej o długości około 10 cm. Najczęstszym momentem spożywania wody przez krowy mleczne jest wyjście z hali udojowej, dlatego zaleca się zapewnienie odpowiedniego dostępu do wody, tak aby wszystkie krowy z jednej strony dwustronnej hali udojowej mogły napić się wody przy wyjściu.10
Zaleca się zapewnienie około 10 cm odstępu liniowego na krowę.
Chłodzenie wyparne
- Chłodzenie wyparne = obniżenie temperatury w wyniku odparowania cieczy z powierzchni, co powoduje usunięcie ciepła utajonego z tej powierzchni
- Bydło nie poci się tak jak ludzie
- Najlepiej stosować niskie ciśnienie (15 do 20 psi) i duże krople na grzbiety krów.
- Włącza się automatycznie przy temperaturze 20°C
- Niższe temperatury (20-22°C) - czas włączania 1 minuta z 10-minutowym cyklem wyłączania. Wyższe temperatury = krótsze czasy wyłączenia - cykl wyłączenia musi być stosowany w celu ułatwienia chłodzenia wyparnego.
- Właściwe rozmieszczenie: dokładnie zwilża krowy, ale nie zwilża paszy
- Rozstawione w odległości od 2,2 do 2,4 m od siebie - umożliwiając nakładanie się strumienia.
- Pozycja dyszy jest ważna dla odpowiedniego pokrycia krów
- Zapewnić zawory spustowe na końcu linii w celu odprowadzenia wody na zimę
Pozycja dyszy jest ważna dla odpowiedniego pokrycia krów.
Spryskiwacze wysokociśnieniowe
- Mgiełki chłodzą powietrze, a nie bezpośrednio krowy
- Bardzo drobne kropelki wody z rozpylaczy nie docierają do skóry krów, zapewniając im chłodzenie ewaporacyjne
- Nie jest skuteczny przy zwiększonej wilgotności powietrza
Mgiełki chłodzą powietrze, a nie bezpośrednio krowy.
PRĘDKOŚĆ PRZEPŁYWU POWIETRZA I WENTYLATORY O NISKIEJ WYDAJNOŚCI/NISKIEJ PRĘDKOŚCI OBROTOWEJ LUB WYSOKIEJ WYDAJNOŚCI/NISKIEJ PRĘDKOŚCI OBROTOWEJ
Wentylatory podwieszane lub sufitowe pracują z wysoką głośnością/niską prędkością (HVLS) lub niską głośnością/niską prędkością (LVLS). Wentylatory te są zazwyczaj montowane nad centralnym pasem podawania paszy. Wentylatory te mają zwykle średnicę od 3 do 6 m, poruszają lub kierują strumień powietrza w dół, a następnie na zewnątrz od centralnego punktu na podłodze lub w alejce. Rozstawienie wentylatorów jest zazwyczaj oparte na wielkości strumienia powietrza pod wentylatorem. Wentylatory o dużej wydajności/niskiej prędkości obrotowej lub o małej wydajności/niskiej prędkości obrotowej są zazwyczaj kupowane ze względu na ich "energooszczędność", jednak wiele badań nie wykazało, aby zapewniały one odpowiednią wartość ECV (6 do 9 km/h, czyli 1,8 do 2,7 m/s) dla krów w oborach wolnostanowiskowych, w których wentylatory są zainstalowane nad centralną alejką paszową.
Wentylatory podwieszane lub sufitowe, pracujące z wysoką wydajnością/niską prędkością (HVLS) lub niską wydajnością/niską prędkością, są zwykle montowane nad centralnym pasem podawania paszy.
Opracował: Marcin Kocik, DVM, MBA Technical Marketer Central Eastern Europe Ruminants
- St-Pierre, N. R., B. Cobanov, and G. Schnitkey. Economic losses from heat stress by US livestock industries. J Dairy Sci. 2003
- Armstrong DV. Heat stress interaction with shade and cooling. J Dairy Sci. 1994;77:2044-2050.
- Urdaz JH, Overton MW, Moore DA, Santos JE. Technical note: Effects of adding shade and fans to a feedbunk sprinkler system for preparturient cows on health and performance. J Dairy Sci. Jun 2006;89(6):2000-2006.
- Rensis FD, Scaramuzzi RJ. Heat stress and seasonal effects on reproduction in the dairy cow--a review. Theriogenology. 2003;60(6):1139-1151.
- do Amaral BC, Connor EE, Tao S, Hayen J, Bubolz J, Dahl GE. Heat-stress abatement during the dry period: Does cooling improve transition into lactation? Journal of dairy science. 2009;92(12):5988-5999.
- Collier, R. J., R. B. Zimbelman, R. P. Rhoads, M. L. Rhoads, and L. H. Baumgard. 2011. A re-evaluation of the impact of temperature humidity index (THI) and black globe
- Zimbelman R, Collier R.Feeding strategies for high-producing dairy cows during periods of elevated heat and humidity. Tri-State Dairy Nutrition Conference Proceedings 2011
- do Amaral et al. Heat-stress abatement during the dry period: does cooling improve transition into lactation? J. Dairy Sci. 2009
- Bach A., Andreu C. 2016. «A field study about incidence, risk factors, and consequences of ketosis in dairy cattle”. World Buiatric Congress, Dublin, July 2016
- Smith JF, Brouk MJ, Harner III JP, Dhuyvetter KC. Issues with Dairy Facilities Located in the High Plains. Paper presented at: High Plains Dairy Conference2006; Amarillo, TX.