Przemieszczenie trawieńca – praktyczne podejście do problemu.
Przemieszczenie trawieńca to schorzenie znane obecnie praktycznie wszystkim hodowcom bydła mlecznego. Znane, ale nadal powodujące zbyt duże straty w hodowli.
Na temat przyczyn, objawów i leczenia tego schorzenia znajdziemy w internecie ogromną ilość materiałów. My zajmiemy się w tej części tylko praktycznym aspektem podejścia do tego tematu.
Przemieszczenie trawieńca to schorzenie występujące przede wszystkim u krów w okresie pierwszego miesiąca po wycieleniu. Pamiętajmy jednak, że wprawdzie znacznie rzadziej, ale występuje również u jałówek, krów znajdujących się w różnych okresach laktacji jak i u krów cielnych.
Przyczyny
Bezwzględnie główną przyczyną przemieszczenia trawieńca jest zbyt małe pobranie suchej masy przez krowę. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają tu takie przyczyny jak nieprawidłowy stosunek pasz treściwych do objętościowych powodujący zmianę w proporcji lotnych kwasów tłuszczowych w żwaczu (powstający nadmiar kwasu masłowego). Doprowadza to do zaburzeń motoryki przedżołądków i trawieńca, a w dalszej konsekwencji do jego przemieszczenia.
===>Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Profilaktyka
Przede wszystkim należy zwracać uwagę na pobranie suchej masy przez zwierzęta. Naszym zadaniem jest nie dopuszczenie do sytuacji aby krowa straciła apetyt nawet na jeden dzień, bo to już jest czynnikiem predysponującym ją do przemieszczenia trawieńca. Z tego powodu tak ważną rzeczą jest walka z chorobami okresu okołoporodowego- na ten temat pisaliśmy już w artykule: https://ekrowa.pl/wiedza/monitoring-krowy-w-okresie-okołoporodowym-aspekty-praktyczne.
Z praktycznego punktu widzenia warto również zwrócić uwagę na czas przebywania krów na poczekalni przed dojem. Pamiętajmy nie mają one tam dostępu do TMR-u. Czas przebywania krów na poczekalni na nie powinien być dłuższy niż 45 min.
Pod względem przemieszczenia trawieńca kontrolujmy wszystkie krowy, które nie pobierały paszy z różnych powodów takich jak:
-mastitis
-kulawizna
-metritis
-ketoza
-kwasica
Pamiętajmy również przystępując do diagnozowania krowy w kierunku tego schorzenia, że jeśli nie ma ona w dniu badania przemieszczenia trawieńca, nie oznacza to, że nie będzie go miała na drugi dzień lub później.Jest to proces dynamiczny i często popełnianym błędem jest po prostu zapomnienie o takiej krowie i wpuszczenie jej do stada bez dalszej kontroli pobrania suchej masy i produkcji mlecznej.
Bardzo często zastanawiamy się, dlaczego to schorzenie występuje z większą częstotliwością w miesiącach od września do listopada. Odpowiedź jest bardzo prosta. Krowy wysokocielne, znajdujące się w okresie zasuszenia w miesiącach letnich nie pobierają dostatecznej ilości suchej masy. Skutkuje to niedostatecznym wypełnieniem żwacza, rozciągnięciem żwacza, niedostateczną podażą składników odżywczych, niewystarczającym rozwojem brodawek żwaczowych. W konsekwencji dochodzi do wystąpienia ketozy, atonii żwacza. Z powodu hipokalcemii do atonii macicy i jej zapalenia. Mamy więc cały łańcuszek zdarzeń prowadzący do tego schorzenia.
W tej sytuacji tak ważnym elementem hodowli jest walka ze stresem cieplnym, aby nie ograniczał on pobrania suchej masy przez zwierzęta.
Leczenie
Mamy wiele metod leczenia lewostronnego przemieszczenia trawieńca. Jedną z nich operacyjne leczenie metodą omentopeksji w prawym dole głodowym.
Uwaga! Film zawiera sceny, które mogą być uznane za drastyczne!