Oczywiście nie ma jednej przyczyny, ale składa się na to kilka czynników: stres cieplny, ujemny bilans energetyczny, immunosupresja, warunki higieniczne, lecz niemniej ważnym czynnikiem są muchy. Wyższe temperatury sprzyjają rozmnażaniu się much, które roznoszą bakterie odpowiedzialne za choroby wymion.
Letnie mastitis może wystąpić wszędzie tam, gdzie obecne są muchy. W naszym klimacie choroba ta występuje głównie w miesiącach letnich (od maja do września). Najczęściej dotyka bydło mleczne, zwłaszcza krowy zasuszone i jałówki1, a dodatkowym zagrożeniem jest fakt, że infekcja często pozostaje niezauważona przez właściciela zwierząt. Zapalenie może mieć przebieg ostry lub nadostry – jest to ropno-wrzodziejące zapalenie gruczołu mlekowego. Choroba powoduje duże straty ekonomiczne.
Przyczyna tej choroby jest złożona, ponieważ oprócz much, które są wektorem dla patogenów bakteryjnych, bierze w niej udział kilka gatunków bakterii. Głównym mikroorganizmem odpowiedzialnym za tak silny rozwój stanu zapalnego jest Truperella pyogenes1, lecz także inne patogeny takie jak: Staphylococcus aureus, Peptococcus indolicus, Streptococcus dysgalactiae, Fusobacterium necrophorum.
Zapalenie ostre i nadostre, z wysoką temperaturą ciała, utratą apetytu i objawami toksemii. Wymię staje się czerwone, obrzęknięte, gorące, bolesne i twarde. Wydzielina przybiera wodnistą konsystencję z obecnością materiału włóknistego, ropą i krwią o bardzo charakterystycznym zapachu. W niektórych przypadkach letnie mastitis może prowadzić do silnego wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci zwierzęcia.1 Skuteczność terapii wymion jest bardzo niska.1 Przyczyną jest zazwyczaj zbyt późne rozpoczęcie leczenia. Dlatego też lepiej zapobiegać niż leczyć. Najskuteczniejszym działaniem zapobiegawczym jest redukcja populacji much w gospodarstwie i w jego otoczeniu. Ważne jest, aby zacząć przed rozpoczęciem sezonem aktywności much a szczególnie ważne jest działać nie tylko w celu wyeliminowania dorosłych much, ale także larw.
Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Elanco może pomóc w ograniczeniu mastitis w miesiącach letnich, obejrzyj poniższy film Agita.
https://www.youtube.com/watch?v=ARsQIlY3XZA
Opracował: Marcin Kocik, DVM, EMBA, CEE Ruminants Technical Marketer at Elanco Animal Health
Bibliografia: 1. Hillerton, J. E. "Summer Mastitis." Chapter. Bovine Medicine. Wiley-Blackwell, O. 2004. https://doi.org/10.1002/9780470752401.ch24.
PM-PL-21-0206