Część I
Program stworzony dla hodowców bydła mlecznego
Firma Virbac jako jeden z ekspertów w dziedzinie zdrowia zwierząt, chce przyczyniać się do poprawy jakościowych i ilościowych wyników hodowli bydła mlecznego poprzez opracowany przez siebie program o nazwie Target 150. Ma on charakter globalny i dotyczy kluczowych problemów zdrowotnych z jakimi borykają się hodowcy bydła mlecznego.
To globalne podejście ma na celu monitorowanie i poprawę zdrowia krów przy wykorzystaniu stosunkowo prostych wskaźników, co wiąże się z wdrożeniem działań o charakterze prewencyjnym i jeszcze lepszym uwzględnieniem potrzeb krów mlecznych, w szczególności w zakresie dobrostanu, żywienia, rozrodu i zdrowia gruczołu mlekowego. Aby opracować program Target 150 współpracowaliśmy ze światowymi ekspertami w dziedzinie zdrowia bydła mlecznego, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznym doświadczeniem, by zapewnić pragmatyczne i skuteczne rozwiązania.
Czym jest Target 150?
Target 150, to pewnego rodzaju wyzwanie dla wszystkich uczestników biorących bezpośredni i pośrednio udział w procesu produkcji mleka. Szczególnie trudny okres w ciągu roku produkcyjnego krowy obejmuje 150 krytycznych dni. Te dni rozpoczynają się okresem zasuszenia, około 50 dni przed wycieleniem, a kończą się 100 dni później, po wycieleniu, kiedy krowy są już w kolejnej laktacji i przychodzi czas na krycie. W ciągu tych 150 dni krowa przechodzi liczne i różne zmiany: fizjologiczne (koniec ciąży, początek laktacji), żywieniowe (dieta w okresie zasuszenia, dieta w okresie laktacji), o charakterze socjalnym (nowe stado, nowe budynki).
Zmiany te mogą być dla zwierzęcia źródłem stresu, co z kolei może stać się przyczyną choroby lub obniżonej wydajności. W programie Target 150 monitorowane są wszystkie filary zdrowia i wydajności krów mlecznych, przy pomocy kluczowych wskaźników wydajności (KPI).
Wyróżniamy 4 filary zdrowia i wydajności krów mlecznych:
- dobrostan (w tym schorzenia dotyczące układu mięśniowo-szkieletowego),
- żywienie,
- rozród
- zdrowie gruczołu mlekowego.
Musimy także tu uwzględnić zdrowie cieląt, które jest kluczowe jeśli chodzi o przyszłość stad bydła mlecznego.
Program powstał dzięki współpracy czterech wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie zdrowia bydła mlecznego. Są to:
Luc Durel – obecnie pracuje w firmie Virbac na stanowisku Global Technical Manager i jest odpowiedzialny za segment przeżuwaczy. Ma 18-letnie doświadczenie jako lekarz weterynarii wolnej praktyki. Jest członkiem stowarzyszeń naukowych (np. Societé Nationale des Groupements Techniques Vétérinaires, Francja; National Mastitis Council, USA)
Dr Scott McDougall – jest lekarzem weterynarii ze stopniem doktora nauk weterynaryjnych, który otrzymał na Massey University w USA. Jest on specjalistą w zakresie rozrodu bydła, a także wykładowcą na Massey University w USA. Dr Scott McDougall kieruje grupą badawczą w Cognosco, AnexaFVC, gdzie podejmowane są różne badania i prace rozwojowe.
Dr Ricardo Bexiga– jest wykładowcą na Uniwersytecie w Lizbonie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, gdzie jest także odpowiedzialny za laboratorium bakteriologiczne. Pracował jako lekarz weterynarii wolnej praktyki w sektorze bydła mlecznego. Tematem jego pracy doktorskiej było; „Zapalenie gruczołu mlekowego u bydła na tle koagulazo-dodatnich gronkowców oraz rola innych patogenów o mniejszym znaczeniu w powstawaniu zapalenia gruczołu mlekowego
Dr Finbar Mulligan – jest pracownikiem School of Veterinary Medicine w Dublinie (University College Dublin – UCD). Opublikował ponad 50 recenzowanych artykułów naukowych dotyczących żywienia przeżuwaczy (kinetyka trawienia u przeżuwaczy, białko w żywieniu bydła mlecznego, choroby metaboliczne). Regularnie prowadzi wykłady dla lekarzy weterynarii zajmujących się bydłem i dla hodowców bydła mlecznego.
Każdy z nich był odpowiedzialny za sekcję odnoszącą się do jego specjalistycznej wiedzy, każdy korzystał z własnych doświadczeń, aby wybrać najbardziej odpowiednie wskaźniki. Ostatecznie zostały wybrane 33 wskaźniki, które zostały szczegółowo opisane. Warto podkreślić, że wybrano najlepsze, sprawdzone metody oceny i pomiaru tych wskaźników, aby zapewnić optymalną powtarzalność.
Program Target 150 opisuje 33 kluczowe wskaźniki wydajności (KPI), które powinny być regularnie monitorowane, aby zapewnić zdrowie zwierząt i zoptymalizować wydajność stada, biorąc pod uwagę podstawowe potrzeby krów mlecznych.
Naszym celem jest zachęcenie do regularnego monitorowania stad bydła mlecznego z wykorzystaniem kluczowych wskaźników wydajności (KPI), które uwzględniają wymagania produkcyjne i podstawowe potrzeby krów mlecznych. Usystematyzowanie tego podejścia powinno ułatwić wprowadzenie dobrej praktyki i środków zapobiegawczych, ułatwić życie hodowcom oraz poprawić rentowność gospodarstw.
Lekarze weterynarii oraz doradcy sektora mleczarskiego skupiają się zwykle na wybranych obszarach, jak np. rozród czy żywienie. Nie zawsze dostrzegają występujące współzależności przyczynowo-skutkowe zachodzące pomiędzy różnymi aspektami szeroko rozumianego zdrowia zwierząt.
Uważamy, że szersze spojrzenie na zdrowie zwierzęcia pozwoli bardziej precyzyjnie poznać zależności pomiędzy czynnikami ryzyka z różnych, wydawało by się, niepowiązanych ze sobą filarów zdrowia (tak to nazwaliśmy).
Takie całościowe podejście do problemu zdrowia zwierząt nazywamy podejściem holistycznym.
Zachęcamy Państwa do podejścia holistycznego, aby zrozumieć problemy dotyczące jakości mleka i aby poznać związane z tym czynniki ryzyka.
Na przykład - niektóre z czynników ryzyka, które mają wpływ na jakość mleka, nie są przedstawione w rozdziale przewodnika dotyczącym jakości mleka. Tak jest w przypadku zagadnień dotyczących ściółki i czystości krów (rozdział o dobrostanie), które zostały wcześniej powiązane z wysoką liczbą komórek somatycznych. Dotyczy to również oceny kondycji zwierząt (BCS), bilansu energetycznego, badań poziomu β–hydroksymaślanu (BHB) i częstotliwości występowania porażenia poprodowego (rozdział o żywieniu).
I tak, ujemny bilans energetyczny, zbyt wysoki wskaźnik BCS podczas wycielenia i hipokalcemia mogą oddziaływać immunosupresyjnie.
W następnym artykule przedstawimy główne wskaźniki wydajności dotyczące zdrowia wymienia oraz sposoby ich obliczania.
Zachęcamy Państwa do współpracy z lekarzami weterynarii, którzy pomogą właściwie zinterpretować uzyskane wyniki.