Przygotowanie wymienia przed dojem jest podstawowym etapem procesu doju i nieodzownym elementem walki z Mastitis. Ma ono na celu oczyszczenie i dezynfekcję strzyków oraz stymulację krowy do wydzielenia oksytocyny – hormonu gwarantującego płynne oddawanie mleka, co wpływa na szybkie oraz pełne wydojenie się krowy. Metod przygotowania strzyków przed dojem jest wiele. Jedną z nich, która posiada coraz szersze grono zwolenników z uwagi na wysoką skuteczność, jest metoda pianowania. Pianę na strzyki możemy aplikować za pomocą specjalnego kubka pianowego. Jednakże z uwagi na coraz większą popularność tej metody, na rynku pojawiają się automaty pianowe, które bardzo skutecznie ułatwiają ten proces. Poprawnie wytworzona piana dobrej jakości spełnia jednocześnie kilka podstawowych funkcji:
• Dobrze zmiękcza zabrudzenia
• Zapewnia pełną dezynfekcję strzyków
• Zapewnia odpowiednią pielęgnację skóry strzyków
Sposób działania
Automatyczna pianownica może być montowana na wszystkich rodzajach hal udojowych włącznie z karuzelami. Urządzenie składa się z pompy, regulatorów ciśnieniowych, przewodów rozprowadzających oraz specjalnych aplikatorów. Całość zasilana jest kompresorem powietrznym. Działanie takiego urządzenia jest proste i bardzo wygodne tzn. produkt chemiczny jest pobierany z opakowania z natychmiastowym mieszaniem (w przypadku produktu dwuskładnikowego), aby zagwarantować lepszą wydajność użytego środka chemicznego oraz jednoczesną pracę kilku pistoletów dozujących. Poprzez prosty nacisk na dźwignię pistoletu dozującego, automatycznie tworzy się piana, która wypełnia kubek, w którym zanurzane są strzyki. W urządzeniach nie występuje przepływ zwrotny produktu z kubka z powrotem do pojemnika z produktem.
Specjalna budowa aplikatorów ułatwia prosty dostęp do strzyków. Ilość aplikatorów w kanale udojowym zależy od jego długości. Przeciętnie jednym pistoletem możemy obsłużyć do 8 aparatów udojowych z każdej strony. Na hali typu karuzela, wystarczy jeden aplikator. Bardzo istotną rzeczą jest, aby optymalnie dostosować ilość do hali udojowej. W zależności od rodzaju zainstalowanego automatu pianowego do jednej pompy możemy zainstalować kilka aplikatorów.
Konserwacja samego urządzenia wytwarzającego pianę jest również bardzo prosta – zwykle nie posiadają one ruchomych części, urządzenia nie korodują, a ich demontaż w celu oczyszczenia jest bardzo łatwy.
Korzyści stosowania
Zastosowanie zautomatyzowanego systemu pianującego ma wiele istotnych zalet. Stwarza on możliwość wytworzenia piany, która będzie odpowiednia do stopnia zabrudzenia strzyków. Kalibracja pozwala regulować jej gęstość, wilgotność oraz szybkość wytwarzania. Tak wytworzona piana gwarantuje dokładność usuwania zabrudzeń, poprawia kondycję strzyków i stwarza duży komfort dla dojonych krów. Krowy przygotowane w taki sposób doją się bardziej efektywnie, czyli krócej i bez pustodoju. Tym samym oszczędzamy również czas podczas doju, ponieważ nie musimy w trakcie uzupełniać kubków. Jedyna rzecz, o której musimy pamiętać to okresowa wymiana opakowania po preparacie z pustego na pełne. Częstotliwość tej czynności jest uzależniona od ilości dojonych krów i wielkości opakowania. Choć i o tym informują już najnowsze urządzenia.
Istotną zaletą stosowania automatycznych systemów pianujących jest to, że aplikowany produkt zachowuje swoje właściwości od opakowania do momentu samej aplikacji, ponieważ nie ma kontaktu z zewnętrznymi patogenami. Jednocześnie całkowicie minimalizujemy wystąpienie wszelkich błędów podczas przygotowywania roztworu.
Dobry stan zdrowotny krów i wysoka jakość produkowanego mleka jest celem nadrzędnym każdego hodowcy, który wkłada wiele pracy i zaangażowania aby to osiągnąć. Dlatego warto sięgać po nowatorskie rozwiązania, które bardzo ułatwiają pracę. Odpowiednie przygotowanie wymienia przed dojem, pozwoli zminimalizować ilość bakterii środowiskowych, zmniejszyć ryzyko przenoszenia patogenów pomiędzy krowami oraz zapewni jednocześnie zapewni bardziej komfortowy i wydajny dój. Niewątpliwie system automatycznego generowania i aplikacji piany jest urządzeniem godnym polecenia w uzyskiwaniu obu tych czynników.
Zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu na temat systemu automatycznego generowania i aplikacji piany:
Autor: Jacek Malinowski, National Key Account Manager Farm, Kersia Polska Sp. z o.o.